Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

Jak zadbać o mikrobiom skóry?

Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

W ostatnim czasie wiele mówi się o prawidłowym mikrobiomie skóry. Mikrobiom stanowią różne drobnoustroje żyjące na naszej skórze, które będąc w równowadze, tworzą dla niej dodatkowy płaszcz ochronny. Dba on o lekko kwaśny odczyn cery, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i rozwojem różnorakich chorób skóry.

W momencie, w którym zostanie zaburzona równowaga między różnymi gatunkami drobnoustrojów, niestety ale cały proces ochrony skóry zostaje zachwiany i może prowadzić do powstawania różnorakich trudności związanych ze skórą. Wiele osób nie wiąże problemów skórnych z zaburzeniami wynikającymi ze składu mikrobiomu na skórze.

Obserwacja cery oraz czynników zewnętrznych, które mają wpływ na skórę, to klucz w doborze odpowiedniej pielęgnacji, wspierającej naturalną florę bakteryjną.

Po co są probiotyki i prebiotyki w kosmetykach?

Innowacyjne technologie doprowadziły do tego, że pojawia się coraz więcej produktów kosmetycznych, w swej recepturze posiadających zamknięte probiotyki i prebiotyki, stanowiące pożyteczne drobnoustroje.

Naukowcy odkryli, że te specjalne składniki aktywne mogą pozytywnie oddziaływać na naturalny mikrobiom skóry, pomagając zachowywać go w równowadze. Dodatkowo poprzez wsparcie naturalnej ochrony skóry, pomagają budować płaszcz hydro-lipidowy oraz wpływają na zachowanie lekko kwaśnego odczynu pH, będącego kluczowym dla naszej cery.

Jak znaleźć probiotyki i prebiotyki w składzie?

Warto dokładnie prześledzić etykietę produktu kosmetycznego i sprawdzić, czy w składzie i opisie występują probiotyki i prebiotyki. Marka Casmara zadbała o innowacyjną formę dostarczania tych składników aktywnych do skóry w postaci kompleksu pro- i prebiotycznego. Znajdziemy je w produktach linii Age Defense. Najbardziej popularny jest krem Age Defense, skupiający w swoim składzie: kompleks probiotyków i prebiotyków, specjalny kompleks suchych olejów oraz kompleks Pollu-block, które nie tylko wzmacniają naturalną ochronę mikrobiomu skóry, ale także chronią przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Kosmetyki z pre- i probiotykami

Kosmetyki wspierające naturalny mikrobiom skóry będą coraz bardziej powszechne, gdyż ilość czynników zewnętrznych działających negatywnie na skórę ciągle wzrasta i nasz mikrobiom skóry jest ciągle poddawany wielokrotnemu podrażnianiu.

Dodatkowo brak lub nieodpowiednio dobrana pielęgnacja powoduje znaczne zaburzenie mikrobiomu, co przekłada się na stan skóry oraz to, jak szybko się ona regeneruje. Brak właściwej dbałości o mikrobiom w efekcie powoduje zaburzenie płaszcza hydro-lipidowego, tym samym zmniejszając ochronę oraz odpowiednie wchłanianie innych składników aktywnych z kosmetyków.

Marta Majszyk-Świątek

z wykształcenia kosmetolog, biolog analityczny i technolog produkcji kosmetyków. Posiada wykształcenie pedagogiczne i prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach, sympozjach i konferencjach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, zgodnie z najnowszymi doniesieniami.

Marta Majszyk-Świątek
Technolog Produkcji Kosmetyków oraz Kosmetolog
INSTAGRAM: @kosmetolog.technolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *