Cykl menstruacyjny a skóra.
U każdej kobiety stan skóry w dużej mierze zależny jest od układu hormonalnego, wahania hormonów mają nie tylko wpływ na samopoczucie kobiety, ale także na jej cerę. Podczas cyklu miesiączkowego skóra jest mniej lub bardziej wrażliwa. Zmienia się także tempo regeneracji i nawilżenie skóry. Wiedząc, jak zmienia się cera w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego, możemy lepiej o nią zadbać.
Wpływ hormonów na stan skóry.
Silny wpływ na stan naszej skóry w różnych fazach cyklu mają hormony – estrogen, progesteron i testosteron. Poziom hormonów podczas różnych faz ulega zmianom.
- Estrogeny wpływają na zachowanie jędrności i utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry, a także działają przeciwzapalnie.
- Progesteron podnosi odporność, stymuluje produkcję kolagenu i procesy regeneracyjne oraz redukuje stany zapalne.
- Testosteron jest hormonem, który odpowiada za produkcję sebum.
W jaki sposób cykl owulacyjny wpływa na naszą skórę?
Na początku cyklu miesiączkowego w organizmie spada poziom estrogenów i progesteronu. Pojawia się krwawienie i występują bóle miesiączkowe. W związku z niskim poziomem hormonów we krwi cera nie ma większych zdolności wiązania wody przez naskórek. Skóra staje się sucha i wrażliwa.
Podczas owulacji, około 10–16 dnia cyklu, jest wysokie stężenie estrogenów we krwi. Skóra szybko się regeneruje, jest dobrze nawilżona i nie jest podatna na podrażnienia, tak jak w pierwszej fazie cyklu.
Pod koniec cyklu zmniejsza się poziom estrogenu i zwiększa się stężenie progesteronu. Wysokie stężenie progesteronu we krwi sprawia, że skóra produkuje większą ilość łoju. Zwężają się gruczoły i sebum nie może się wydostać na zewnątrz naskórka. W konsekwencji na twarzy mogą pojawiać się zaskórniki, ropne pryszcze i krostki. Organizm gromadzi wodę.
W jaki sposób zadbać o skórę w trakcie poszczególnych faz cyklu?
W trakcie miesiączki łatwo o podrażnienie i lepiej nie eksperymentować z nowymi kosmetykami. Należy unikać produktów, które wysuszają skórę – posiadających witaminę A, C oraz kwasy AHA. Nie należy również planować na pierwsze dni cyklu takich zabiegów jak: mikrodermabrazja, zabiegi laserowe czy korzystanie z solarium. W pierwszych dniach cyklu należy skupić się na nawilżaniu cery. Dobrze sprawdzą się wówczas kosmetyki do skóry wrażliwej, które nie posiadają konserwantów i dodatków zapachowych.
W trakcie owulacji należy unikać solarium i słońca. Cera jest skłonna do przebarwień. Chcąc zmniejszyć ryzyko powstawania plam na twarzy, należy używać filtrów przeciwsłonecznych. W tym czasie można stosować domową mikrodermabrazję, a także kremy z kwasami owocowymi oraz zabiegi medycyny estetycznej.
Pod koniec cyklu nie należy wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych. Cera gorzej broni się przed bakteriami, należy stosować kosmetyki seboregulujące, matujące a także łagodzące stany zapalne.
Czy warto dostosować swoją pielęgnację do cyklu menstruacyjnego?
Codzienna pielęgnacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb skóry. Najlepsze rezultaty odniesiemy dzięki systematycznie stosowanym sprawdzonym zabiegom niż przez ciągłe ich zmiany, ponieważ wtedy skóra musi „zmierzyć się z nieznanymi składnikami aktywnymi”. Należy pamiętać, że każda pielęgnacja powinna opierać się na solidnych podstawach, czyli delikatnym, lecz skutecznym oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji oraz stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok.