Skóra sucha, a skóra odwodniona - jak je odróżnić i odpowiednio pielęgnować

Skóra sucha, a skóra odwodniona – jak je odróżnić i odpowiednio pielęgnować? Część I

Bardzo często spotyka się opisy skóry suchej i skóry odwodnionej traktowane jako synonimy. Jest to błąd.

Jak w takim razie rozróżnić skórę suchą, a po czym poznać skórę odwodnioną? Zacznijmy od tego, że skóra sucha stanowi typ cery, natomiast skóra odwodniona to stan przejściowy skóry, który może utrzymywać się zarówno krótko jak i długotrwale, ale jest odwracalny.

Cechy skóry suchej

  • Charakteryzuje się tym, że mamy ją od urodzenia lub od wczesnych lat dzieciństwa i występuje nie tylko na skórze twarzy, ale często także na całym ciele, czy skórze głowy.
  • Cechą charakterystyczną jest naturalnie wytwarzana mała ilość sebum.
  • Skóra sucha zauważalnie szybciej się starzeje w stosunku do innych typów cery.
  • Skóra sucha lubi produkty na bazach lipidowych, z dużą ilością składników aktywnych odpowiadających nie tylko za nawilżenie, ale także za odpowiednie natłuszczenie skóry.

Cechy skóry odwodnionej

  • Skóra odwodniona może pojawić się przy każdym typie cery, nawet skóra tłusta może być pozbawiona odpowiedniej ilości wody.
  • Często jest wynikiem złej pielęgnacji, niewłaściwej diety, czy zewnętrznych czynników środowiskowych.
  • Skóra odwodniona, by powrócić do normy, potrzebuje składników silnie nawilżających.

Dlaczego te dwa rodzaje skóry są tak często mylone i traktowane zamiennie?

Oba typy skóry mają bardzo podobne objawy, co często bywa mylące przy postawieniu odpowiedniej diagnozy.

Zarówno skóra sucha, jak i skóra odwodniona bardzo często nadmiernie się łuszczą, powodując swędzenie. Są również mocno uwrażliwione, a zarazem szorstkie w dotyku. Obie mogą wywoływać odczucie ściągnięcia i dyskomfortu zaraz po umyciu.

Tym, co wyróżnia skórą odwodnioną jest fakt, że mogą pojawić się na niej różnego rodzaju krostki czy grudki przypominające zmiany trądzikowe. Czasami na skórze wytwarzają się plamy w postaci suchych, łuszczących się poletek.

Z skórą suchą się rodzimy, natomiast odwodnienie oznacza stan skóry lub jej kondycję, czyli to, co możemy nabyć, ale jednocześnie mamy możliwość to naprawić.

Co wpływa na odwodnienie skóry?

Odwodnienie to tak naprawdę niedobór odpowiedniej ilości wody w skórze. Może się on wziąć z niewłaściwej pielęgnacji czy makijażu, ale nie tylko. Wpływ na uwodnienie skóry ma stan naszego organizmu.

Jeśli w ciągu dnia nie dostarczamy sobie odpowiedniej ilości wody, nie dbamy o dietę, czy przebywamy non stop w klimatyzowanym pomieszczeniu, to bardzo prawdopodobne, że nasza skóra prędzej czy później stanie się odwodniona. Warunki atmosferyczne również nie są obojętne dla naszej skóry.

Aby temu zapobiec, musimy skupić się na holistycznym podejściu do naszej skóry. Zapewni je odpowiednia dieta z dostateczną ilością płynów, bogata w różnego rodzaju składniki bioaktywne oraz regeneracja organizmu w czasie snu, a także należyta dawka ruchu. Należy zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne takie, jak klimatyzacja czy nadmiernie ogrzewane pomieszczenia. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, jak również produkty do makijażu są kluczowe w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia skóry.

Jakich składników aktywnych szukać, mając skórę suchą, a jakich przy skórze odwodnionej? Tego dowiecie się w drugiej części artykułu o tym ciekawym temacie już niebawem.

Marta Majszyk-Świątek

z wykształcenia kosmetolog, biolog analityczny i technolog produkcji kosmetyków. Posiada wykształcenie pedagogiczne i prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach, sympozjach i konferencjach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, zgodnie z najnowszymi doniesieniami.

Marta Majszyk-Świątek
Technolog Produkcji Kosmetyków oraz Kosmetolog
INSTAGRAM: @kosmetolog.technolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *