Optymalne opalanie

Ekspozycja skóry na słońce może przynieść nam wiele korzyści jak również skutków nieporządanych. Dlatego tak ważna jest świadoma i optymalna ekspozycja na słońcu.

Czym właściwie jest opalanie i jak do niego dochodzi?

Nasza skóra staje się ciemniejsza w momencie gdy melanocyty(komórki, które wytwarzają i magazynują pigment zwany melaniną) zostają pobudzone do wyrzutu melaniny (od jej ilości zależy barwa skóry, a także kolor włosów i oczu). Melanocyty wyrzucają melanine w wyniku traumy spowodowanej ekspozycją na słońce, a więc zmiana koloru naszej skóry na skutek promieniowania UV to reakcja obronna organizmu.

Korzyści z ekspozycji na słońce

  • Korzyści zdrowotne: wytwarzanie witaminy D3 przez organizm, która jest niezmiernie istotna w ogólnym stanie zdrowia naszego organizmu. Dla przykładu w banadanich naukowych oznaczono, iż osoby cierpiące na choroby kości, raka oraz inne choroby przewlekłe miały bardzo niski poziom witaminy D3 w organizmie. Badania wykazują, iż witamina D3 wytwarzana przez organizm w wyniku ekspozycji na słońce jest 2xkrotnie lepiej przyswajalna i zostaje w organizmie znacznie dłużej niż ta dostarczana z suplementów diety[1].
  • Korzyści psychologiczne: dzięki opalonej brązowej skórze czujemy się pewne siebie oraz szczuplejsze.

Negatywne skutki ekspozycji słonecznej:

  • Rumień i oparzenia słoneczne.
  • Stany przednowotworowe i nowotwory skóry.  
  • Fotostarzenie się skóry (photoaging). UVA powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych w skórze. Kolagen wraz z miękką keratyną odpowiada za siłę i elastyczność skóry, a jego degradacja prowadzi do powstawania zmarszczek towarzyszących starzeniu się skóry[2].
  • Przebarwienia skóry (nierównomierne rozłożenie barwnika).
  • Powstanie zaskórników.

Czy optymalne opalanie jest możliwe?

Należy podkreślić fakt aby nie dopóścić do tzwn. spalenia skóry gdyż w tym momencie komórki zostają nieodwracalnie uszkodzone. Dlatego należy pamiętać jeżeli zależy nam na stosunkowo zdrowym opalaniu powinniśmy opalać się w określonych godzinach w których promieniowanie jest mniej intensywne a w godzinach bardzo intensywnego promieniowania (szczegółnie w południe) pamiętać o ochronie SPF50 minimum w okresie letnim i nie kontynuować tzwn. ‘opalania’. Odpowiadając na pytanie niestety nie istnieje pojęcie optymalnego opalania gdyż finalnie ciemniejsza barwa skóry tak jak wspomnieliśmy powyżej wynika z traumy skóry spowodowanej ekspozycją na słońce.

Najbezpieczniejsze godziny ekspozycji na słońce

Jeżeli zależy nam głównie na korzyściach zdrowotnych płynących ze słońca zalecamy ekspozycję określonej powierzchni ciała w odpowiednich godzinach oraz częstotliwości. Aby organizm otrzymał wystarczającą dawkę promieni słonecznych do produkcji witaminy D ręce, twarz oraz ramiona lub inne części ciała w stosunku 15% powierzchni ciała muszą zostać wystawione na słońce 6-8 minut, 4-6 razy do godziny 10 rano lub tuż po godzinie 15:00 po południu[3].


[1] The Vitamin D Solution: A 3-Step Strategy to cure our most Common Health Problems. Autor: Holick, MF 2011.

[2] Epidemiological evidence that UVA radiation is involved in the genesis of cutaneous melanoma. Autor: P. Dore JF, Eggermont AM, Coebergh JW.

[3] https://helathybonesaustralia.org.au

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *