Reakcje niepozadane w kosmetykach

Reakcje niepożądane w kosmetykach

Kosmetyki, zanim trafią na rynek na terenie Unii Europejskiej, muszą przejść szereg obligatoryjnych badań, między innymi badań dermatologicznych i aplikacyjnych. Jednak pomimo tego, po użyciu danego specyfiku może nastąpić reakcja niepożądana.

Czym ona jest? Reakcją niepożądaną na kosmetyk możemy nazwać alergię lub podrażnienie skóry, objawiające się zaczerwienieniem cery, swędzeniem i dużym dyskomfortem odczuwanym na skórze. Czasem mogą pojawić się zmiany w postaci pokrzywki bądź pęcherzy surowiczych. Ciężkie działania niepożądane są związane z zagrożeniem życia, np. dusznościami albo wstrząsem anafilaktycznym.

Z czego mogą wynikać reakcje niepożądane?

Czynników jest co najmniej kilka. Należą do nich alergia na któryś ze składników receptury. Jeśli wiemy, że jesteśmy na coś uczuleni, warto sprawdzić skład INCI podany na opakowaniu, czy przypadkiem nie zawiera czynnika alergizującego. Może się jednak zdarzyć tak, że nie wiemy, że jesteśmy na coś uczuleni i dopiero po zastosowaniu danego produktu wystąpi reakcja alergiczna. Kolejnym czynnikiem mogą być alergie krzyżowe spowodowane np. zjedzeniem konkretnych produktów, które zareagowały ze składnikami masy kosmetycznej.

Pamiętajmy także o tym, że często korzystamy z kosmetyków różnych marek, złożonych z rozmaitych składowych, między którymi nie są badane interakcje, bo jest to zwyczajnie niewykonalne.

Co zrobić w momencie, kiedy reakcja niepożądana jednak nam się przydarzy?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kosmetyk nie został użyty po dacie minimalnej trwałości lub po przekroczeniu PAO. Warto przeanalizować także skład INCI na etykiecie pod kątem tego, czy w spisie składników nie znajduje się surowiec, na który wiemy, że jesteśmy uczuleni.
Warto przeanalizować, jakie kosmetyki nakładaliśmy na skórę przed – czy nie był to produkt np. z kwasami lub z witaminą C. Należy także sprawdzić, czy stosowaliśmy kosmetyk zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko produkty używane zgodnie ze sposobem użycia wskazanym na etykiecie mogą podlegać zgłoszeniu i reklamacji u osoby odpowiedzialnej za ich działanie.

W momencie wystąpienia reakcji niepożądanej, która nie utrudnia nam funkcjonowania poza powstałym dyskomfortem, należy zgłosić się do osoby odpowiedzialnej.

Gdzie jej szukać?

Każdy producent sprzedający kosmetyki na terenie Unii Europejskiej ma obowiązek podania na etykiecie produktu danych teleadresowych osoby odpowiedzialnej. Zwykle zawarte są informacje do kontaktu w postaci: strony internetowej, e-maila lub telefonu. Kontaktując się z osobą odpowiedzialną, warto mieć pod ręką dokładne dane produktu, z którego korzystaliśmy, w tym: dokładną nazwę, serię oraz termin trwałości. Jeśli korzystamy z kontaktu e-mailowego, należałoby podesłać zdjęcie etykiety produktu, a także zdjęcie przedstawiające reakcję skóry.

W przypadku, kiedy kilka osób zgłasza podobne problemy z produktem kosmetycznym z danej serii, osoba odpowiedzialna ma obowiązek sprawdzenia czy produkt nie jest wadliwy. Jeśli są jakieś niezgodności, wtedy osoba odpowiedzialna ma obowiązek wycofać daną partię ze sprzedaży.

Silne reakcje niepożądane po użyciu kosmetyku

Jeżeli jest to bardzo silna reakcja, utrudniająca nam funkcjonowanie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista powinien zgłosić kosmetyk do odpowiednich organów zajmujących się kontrolą kosmetyków. Należy wówczas mieć przy sobie etykietę tego produktu z: dokładną nazwą, numerem serii oraz datą ważności. Warto także podczas wywiadu lekarskiego podać informacje o tym, co się jadło lub stosowało przed użyciem tego produktu. Często są to kluczowe dane, pomagające ustalić przyczynę wystąpienia reakcji niepożądanej. Na tej podstawie można później ubiegać się o odszkodowanie u producenta kosmetyku, jeśli zostanie potwierdzone, że dany produkt wywołał tak silną reakcję niepożądaną.

Sygnalizowanie reakcji niepożądanych na dany kosmetyk pomaga weryfikować rynek i usuwać z niego produkty wadliwe, tym samym umożliwiając producentom udoskonalanie formuł produktów kosmetycznych.

Marta Majszyk-Świątek

z wykształcenia kosmetolog, biolog analityczny i technolog produkcji kosmetyków. Posiada wykształcenie pedagogiczne i prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach, sympozjach i konferencjach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, zgodnie z najnowszymi doniesieniami.

Marta Majszyk-Świątek
Technolog Produkcji Kosmetyków oraz Kosmetolog
INSTAGRAM: @kosmetolog.technolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *