Czy Twoja skóra jest dobrze przygotowana na złuszczanie

Czy Twoja skóra jest dobrze przygotowana na złuszczanie?

Jesień często jest kojarzona z wykonywaniem zabiegów złuszczania skóry z wykorzystaniem peelingów chemicznych lub urządzeń. Technologia jednak wybiega już na tyle do przodu, że kontrolowane złuszczanie naskórka możemy wykonywać przez cały rok. Są jednak pewne, ważne zasady, których trzeba przestrzegać, aby złuszczanie miało sens i nie wyrządziło żadnej krzywdy skórze.

Czym jest złuszczanie skóry?

Złuszczanie naskórka jest naturalnym, cyklicznym procesem ochronnym skóry. Najbardziej zewnętrzna warstwa, zwana rogową, odłącza się od pozostałych komórek i zostaje usunięta w celu pozbycia się zgromadzonych na niej drobnoustrojów czy zanieczyszczeń. Proces ten zachodzi w zdrowej skórze co około 28 dni, jednak w niektórych przypadkach i problemach skórnych należy pomóc skórze w złuszczaniu. Dzieje się tak w przypadku, kiedy skóra ma nagromadzoną dużą ilość martwego naskórka, który nie chce się oderwać. Złuszczać skórę możemy na wiele sposobów: peelingami enzymatycznymi, chemicznymi, mechanicznymi czy przy pomocy różnych akcesoriów, np. szczoteczek do mycia twarzy.

W gabinetach kosmetologicznych specjaliści decydują się na złuszczanie przy użyciu odpowiednich kosmetyków profesjonalnych lub urządzeń, gdzie zachodzi kontrolowane usunięcie naskórka i uszkodzenie skóry. Terapie te stosuje się często w przypadku skór: problemowych, z przebarwieniami, bliznami lub wyraźnymi oznakami starzenia się skóry.

Poprawne wspomaganie złuszczania skóry może zachodzić na skórze, u której nie jest zachwiany płaszcz hydro-lipidowy oraz zachowano odpowiedni stopień nawilżenia skóry. Wobec powyższego, planując zabiegi złuszczające, warto najpierw zadbać o kilka aspektów związanych z odpowiednim przygotowaniem skóry. Należą do nich:

– dbanie o naturalny płaszcz hydro-lipidowy;
– odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze i antyoksydanty;
– prawidłowe nawodnienie organizmu.

Jak prawidłowo złuszczać skórę?

Przygotowując skórę do złuszczania, warto korzystać z odpowiednich kosmetyków. Do demakijażu należy używać produktów, które skutecznie zmyją wszelkie zanieczyszczenia ze skóry, ale nie będą na tyle agresywne, iż pozbawią ją płaszcza hydro-lipidowego. Marka Casmara ma w swojej ofercie wodę micelarną Urban Protect, która w bardzo delikatny, ale wyjątkowo skuteczny sposób usuwa cały makijaż i zanieczyszczenia ze skóry.

Dalsza pielęgnacja polega na korzystaniu z kremów o właściwościach silnie nawilżających, ze składnikami aktywnymi, wspomagającymi budowę naturalnej warstwy ochronnej skóry. Należą do nich m.in.: ceramidy, NMF (naturalny czynnik nawilżający), witaminy, białka, mocznik czy kwas mlekowy. Kosmetyki z probiotykami i prebiotykami takie jak krem Casmara AgeDefense, dodatkowo pomagają wesprzeć regenerację skóry i odbudowę jej naturalnej warstwy ochronnej.

Wspomagająco zadziała również seria kosmetyków nawilżająco-liftingujących m.in. krem Casmara Hydra Lifting. Tylko dobrze przygotowana i zabezpieczona skóra ma możliwość szybkiej i skutecznej regeneracji po zabiegach złuszczających czy to w zaciszu domowym, czy w gabinecie kosmetologicznym. Zaburzona warstwa płaszcza hydro-lipidowego, drażniona dodatkowym złuszczaniem, może prowadzić do silnego podrażnienia, dużej reaktywności i tkliwości skóry. Ponadto prowadzi do pojawiania się dużej ilości łuszczących się, widocznych warstw na skórze. Wówczas skóra w odruchu obronnym bardzo często zaczyna produkować nadmierne ilości sebum, co staje się przyczyną pojawiania się zmian na skórze i niestety koło się zamyka. Chcąc prawidłowo złuszczać martwy martwy naskórek, musimy o tym pamiętać.

Zadbaj o skórę także od środka.

O skórę należy także dbać od wewnątrz. Najlepsze nawilżenie skóry pochodzi z utrzymywania odpowiedniego nawodnienia organizmu. Należy wypijać odpowiednią ilość wody i płynów, tak aby nawodnienie organizmu było na stałym poziomie. Dodatkowo trzeba wesprzeć organizm we wszelkie niezbędne składniki aktywne.

Przydałoby się również uwzględnić w diecie jak najwięcej warzyw i owoców bogatych w: witaminy, minerały, antyoksydanty, składniki przeciwzapalne. Dzięki temu płaszcz hydro-lipidowy ma możliwość szybkiej i skutecznej regeneracji. Umawiając się na zabiegi profesjonalnego złuszczania naskórka, warto przed lub podczas wizyty konsultacyjnej dopytać, w jaki sposób najlepiej przygotować się do zabiegów, aby były bezpieczne i zarazem skuteczne dla skóry. Złuszczając naskórek w warunkach domowych zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i sposobu użycia podanego na etykiecie. Gwarantuje to bezpieczeństwo i odpowiednią pielęgnację.

Oczywiście nie zapominajcie o prawidłowej pielęgnacji skóry po zabiegach złuszczania.

Marta Majszyk-Świątek

z wykształcenia kosmetolog, biolog analityczny i technolog produkcji kosmetyków. Posiada wykształcenie pedagogiczne i prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach, sympozjach i konferencjach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, zgodnie z najnowszymi doniesieniami.

Marta Majszyk-Świątek
Technolog Produkcji Kosmetyków oraz Kosmetolog
INSTAGRAM: @kosmetolog.technolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *