skora wrazliwa i reaktywna

Skóra wrażliwa i reaktywna

Uwrażliwienie skóry i jej reaktywność mogą być spowodowane różnymi czynnikami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Skóra wrażliwa charakteryzuje się bardzo szybką reakcją na czynniki objawiającą się: zaczerwienieniem, tkliwością, często podrażnieniem i zmienioną strukturą.

Co może uwrażliwić naszą skórę?

Do czynników wewnętrznych, działających podrażniająco na skórę, zalicza się nasza dieta i to, co dostarczamy do organizmu. Jeśli jakiś składnik naszego jedzenia wywołuje reakcję alergiczną, może ona pojawić się także na skórze. Niektóre przyprawy czy używki również mogą uwrażliwić skórę.

Do czynników zewnętrznych należy przede wszystkim źle dobrana pielęgnacja, która zaburza lub całkowicie niszczy naszą naturalną barierę ochronną w postaci płaszcza hydro-lipidowego. Ponadto są to również czynniki atmosferyczne, na przykład: silny wiatr czy mróz, nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenia powietrza, klimatyzacja oraz nadmierna aktywność fizyczna czy szybkie skoki temperatur. Nasza skóra może stać się również reaktywna od niektórych rodzajów materiałów, z jakich zrobione zostały nasze ubrania.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Przede wszystkim musimy wykluczyć czynniki, które zaostrzają objawy i równocześnie zadbać o odpowiednią regenerację oraz zabezpieczenie płaszcza hydro-lipidowego. Z jednej strony produkty muszą być delikatne, ale z drugiej skutecznie oczyszczać i dostarczać potrzebnych do regeneracji składników aktywnych. Ważne, aby składy były dopasowane do potrzeb, nie zawierały składników drażniących takich, jak substancje zapachowe czy olejki eteryczne. Firma Casmara wychodzi naprzeciw potrzebom skór wrażliwych i reaktywnych, tworząc produkty z dopracowanymi bazami, bogate w składniki aktywne, szerokotorowo ukierunkowane na: regenerację, nawilżenie, ukojenie i przebudowę skóry. Każdy z produktów ma indywidualnie dobrany skład. Brak też w nich składników drażniących w postaci produktów silnie perfumowanych czy zawierających potencjalne alergeny.

Ważne, aby skórę wrażliwą oczyszczać w sposób delikatny, bez niszczenia bariery hydro-lipidowej z równoczesnym, dokładnym usunięciem zanieczyszczeń. Do dalszej pielęgnacji warto używać serum i/lub kremów bogatych w składniki silnie kojące, regenerujące, ale także nawilżające i odżywcze.

Należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, ale też ochronie w przypadku wiatru czy mrozu. Właściwe zabezpieczenie pomaga złagodzić reaktywność skóry i nie powodować dyskomfortu. Ochrona przeciwsłoneczna musi być na poziomie co najmniej SPF 50, która powinna być odpowiednio reaplikowana.

Oprócz pielęgnacji należy pamiętać o należytej diecie i właściwym nawodnieniu organizmu. Dieta bogata w antyoksydanty i bioaktywne składniki odżywcze pomaga regenerować organizm i wspierać procesy przeciwzapalne.

Marta Majszyk-Świątek

z wykształcenia kosmetolog, biolog analityczny i technolog produkcji kosmetyków. Posiada wykształcenie pedagogiczne i prowadzi zajęcia na uczelniach wyższych. Regularnie uczestniczy w szkoleniach, kursach, sympozjach i konferencjach poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, zgodnie z najnowszymi doniesieniami.

Marta Majszyk-Świątek
Technolog Produkcji Kosmetyków oraz Kosmetolog
INSTAGRAM: @kosmetolog.technolog

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *